Blog ekspercki
Prowadzimy blog ekspercki obejmujący zagadnienia z zakresu podologii. Umieszczamy regularnie wpisy na temat pielęgnowania i leczenia chorób stóp oraz informacje o ciekawostkach branżowych. Śledź regularnie, poszerzaj wiedzę!

Jak zadbać o stopy latem?
- Szczegóły
O stopy trzeba dbać przez cały rok. Ich pielęgnacja jest jednak wyjątkowo ważna szczególnie latem, kiedy wiele osób wybiera stylizacje oparte na obuwiu odsłaniającym właśnie te części ciała. W jaki sposób można zatem sprawić, aby stopy zawsze wyglądały dobrze? Przede wszystkim kluczowe jest odpowiednie zatroszczenie się o skórę. Żeby uniknąć jej przesuszania, należy pamiętać o odpowiednim nawilżeniu. Kluczowe znaczenie ma zatem stosowanie kremów lub olejków, dzięki którym nie będziecie musieli zmagać się ze zrogowaciałym naskórkiem. Należy również unikać nadmiernych kąpieli słonecznych. Promienie UV, podobnie jak na pozostałe części ciała, negatywnie działają również na stopy. W skrajnych przypadkach może bowiem dojść nawet do poparzenia słonecznego, którego następstwem jest łuszczenie się skóry, wysypka czy pojawienie się nieestetycznie wyglądających pęcherzyków.

Jak wybrać dobre cęgi do paznokci?
- Szczegóły
Na rynku dostępne są różne rodzaje cęgów do paznokci. Jak zatem wybrać te najlepsze? Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku kilka parametrów. Jednym z najważniejszych z nich jest rozmiar. Omawiane narzędzia muszą bowiem pozwolić na precyzyjne wykonywanie prac. Jeśli zatem zależy Wam na tym, aby mieć pełną kontrolę nad realizowanym zabiegiem, warto wybrać produkty o niewielkim ostrzu, które pozwoli dokładnie obciąć paznokieć.

Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?
- Szczegóły
Opuchlizna i zaczerwienienie wokół wału paznokciowego, a przy tym nieustający ból podczas chodzenia i zakładania obuwia to skutki wrastających paznokci. Problem ten nie tylko generuje codzienne dolegliwości bólowe, ale w konsekwencji prowadzi do poważnych stanów zapalnych. W każdym przypadku wymaga więc interwencji podologa. Metod leczenia wrastających paznokci jest kilka. Niezwykle skuteczna jest np. metoda Arkady, niemniej w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”, warto podejmować kroki zapobiegające wrastaniu paznokci w skórę.

Jakie są konsekwencje noszenia niedopasowanego obuwia?
- Szczegóły
Za małe, za duże, za ciasne, a może niedopasowane do wykonywanych czynności i panujących warunków? Obuwie, bo to o nim mowa, w każdym z tych przypadków jest przyczyną dyskomfortu podczas chodzenia. Brak wygody to często jednak niejedyny problem. Źle dopasowane buty mogą stać się powodem poważnych problemów zdrowotnych. Co ciekawe, nie zawsze są one związane wyłącznie ze stopami. Lista takich dolegliwości jest naprawdę długa. Jakie konsekwencje mogą być wynikiem regularnego noszenia nieodpowiednio dobranego obuwia?

Czy usuwanie modzeli jest bolesne?
- Szczegóły
Modzele to stosunkowo popularne zjawisko, polegające na nadmiernym gromadzeniu się skóry, co zaś powoduje miejscowe stwardnienie skóry i rogowacenie. Choć nie powodują one dolegliwości bólowych, to wyglądają dość nieestetycznie, skóra bywa popękana i nabiera żółtawego koloru. Przez to, wiele osób decyduje się podjęcie walki o przyjemny wygląd stóp.

Jakie są pierwsze objawy grzybicy stóp?
- Szczegóły
Grzybica stóp to jedna z najczęstszych dolegliwości podologicznych i chorób skóry zarazem. Szacuje się, że nawet 30% społeczeństwa choć raz miało problem grzybicy stóp. W znacznej większości przypadków przyjmuje ona formę grzybicy podeszwy (grzybica podeszwowa), między palcami (grzybica międzypalcowa) oraz na bocznej powierzchni palców. Zależnie od patogenu, wywołującego chorobę oraz od postaci schorzenia jego objawy mogą być różne.

Dlaczego pięty żółkną?
- Szczegóły
Kiedy zobaczysz na swojej skórze niepokojące zmiany, najlepiej udać się od razu do specjalisty. Nawet jeśli wydaje się, że nie jest to nic poważnego, warto się co do tego upewnić. Przeszukiwanie portali internetowych w tym celu jest pomocne, ale z pewnością nie da profesjonalnej diagnozy, tak jak robi to podolog.

Na czym polega usuwanie modzeli?
- Szczegóły
Modzele są zgrubieniami powstającymi na warstwie rogowej naskórka. Zwykle nie sprawiają bólu, jednak są nieestetyczne, i mogą powodować dyskomfort. Modzele najczęściej pojawiają się na podeszwie stopy, a ich obecność może utrudniać chodzenie. Zrogowaciała skóra nie jest w stanie samoistnie się złuszczyć, dlatego konieczne jest usunięcie jej w gabinecie podologicznym.

Jak zapobiegać pękaniu pięt?
- Szczegóły
Pękające pięty to bolesna dolegliwość, która w najgorszych przypadkach może nawet znacznie utrudnić chodzenie. Wynika to z faktu, że każdy krok wiąże się wówczas z nieprzyjemnymi bodźcami. Jest to również problem natury estetycznej, ponieważ wysuszona skóra na piętach prezentuje się bardzo niekorzystnie.

Czy paznokieć da się zrekonstruować?
- Szczegóły
Uszkodzenie paznokcia wynika najczęściej z uszkodzeń mechanicznych lub z różnorodnych zmian chorobowych. Jest to stan, który może spowodować stan zapalny, ale również wygląda nieestetycznie. U niektórych może spowodować znaczne skrępowanie przed odsłanianiem stóp, co może być uciążliwe w szczególności latem. Bez obaw, jest na to rada!