
Hybrydowe stylizacje paznokci u stóp z punktu widzenia podologa
Stylizacja paznokci, szczególnie ta hybrydowa, to temat, który wzbudza kontrowersje w środowisku podologicznym. Specjaliści zastanawiają się, czy tego typu usługi powinny znajdować się w ofercie gabinetu podologa.
W branży podologicznej często słyszymy zróżnicowane opinie na temat stylizacji hybrydowych. Zdaniem, chyba większości, pedicure hybrydowy nie powinien wchodzić w zakres usług podologa. Uważa się, że jest on specjalistą rozwiązującym problemy zdrowotne poprzez niwelowanie zmian chorobowych czy bólowych, a nie estetycznych. Jednak nie można pominąć argumentów za kompleksowym podejściem, które łączy zdrowie i estetykę paznokci klientów. Podobnie jak w przypadku stomatologii, która oprócz leczenia zębów, zajmuje się poprawą ich estetyki, tak i w podologii, zdrowe paznokcie można poddać odpowiedniej stylizacji przy pomocy bezpiecznych produktów. Umiejętność wykonywania stylizacji hybrydowych może być znakomitym dopełnieniem praktyki. Niejednokrotnie klienci właśnie tego oczekują, gdyż w podologu widzą eksperta i ufają, że po zakończonej sukcesem terapii będzie on w stanie wykonać dobrą i bezpieczną stylizację zdrowych już paznokci.
ZDROWE PAZNOKCIE A STYLIZACJE
Daniel Abratkiewicz: w swojej praktyce podologicznej często spotykam klientów, którzy chcą „zakryć” pojawiający się na paznokciach problem stylizacją hybrydową. Dlatego tak ważne, aby gabinety podologiczne, które mają w swojej ofercie tzw. hybrydy podkreślały, że wykonują je tylko na zdrowych paznokciach. To jest właściwe i odpowiedzialne podejście. Można również zaoferować tego rodzaju usługę jako końcowy punkt terapii. To znaczne ułatwienie, gdyż klientka nie będzie musiała szukać innego zaufanego miejsca do wykonania stylizacji połączonej z odpowiednią pielęgnacją czy nawet leczeniem. Warto wspomnieć, że pod hasłem „stylizacja” kryje się nie tylko lakier hybrydowy, a również zwykły lakier do paznokci. Dobrze prezentuje się on na paznokciach u stóp, u których zastosowano tzw. klamry, czyli system korygujący wzrost płytki paznokciowej. Tego rodzaju rozwiązanie jest wręcz pożądane, gdyż zwykły lakier nie utwardzi się na tyle mocno, by móc wpłynąć na elastyczność i sposób działania klamry. Dodatkową zaletą zwykłego lakieru jest możliwość szybkiej zmiany koloru. W pewnych sytuacjach, np. gdy klientka planuje wyjazd lub udział w ważnym wydarzeniu towarzyskim, można poprawić estetykę paznokcia, oczyszczając go i nakładając bezpieczną rekonstrukcję, ale pod warunkiem, że zaraz po powrocie wróci ona do gabinetu, żeby ją usunąć i kontynuować terapię. Dodatkowo, należy też wtedy stosować preparaty podologiczne. Uświadamianie o tej konieczności jest ważne także w przypadku wszystkich innych zabiegów przeprowadzanych przez specjalistów.
EDUKACJA I PIELĘGNACJA
Jak w wielu innych kwestiach związanych z podologią, także w przypadku stylizacji kluczem jest edukacja. Ważne jest klarowne wytłumaczenie, jakie mogą być konsekwencje wykonania stylizacji na paznokciu w trakcie terapii. Klientka musi mieć świadomość, że może ona wpłynąć na wydłużenie leczenia. Trzeba pamiętać też o regularnej pielęgnacji, co w przypadku stylizacji hybrydowej oznacza konieczność skracania paznokcia co mniej więcej dwa tygodnie. Można to robić, piłując delikatnie pilniczkiem tak, aby paznokieć nie wystawał poza krawędź opuszka. Dzięki temu nie będzie narażony na urazy i nacisk, co wpłynie na zmniejszenie ryzyka wystąpienia problemów, np. onycholizy. Należy pamiętać o regularnej pielęgnacji za pomocą preparatów nawilżających odżywiających macierz i łożysko paznokcia. W mojej praktyce podologicznej często stosuję lakiery hybrydowe typu 3 w 1, które zdecydowanie polecam klientkom. Te lakiery zawierają w sobie bazę, właściwy lakier i top, dzięki czemu mniej warstw zostaje nałożonych na paznokieć. Używanie tego rodzaju produktów wpływa także na zmniejszenie ilości produktów i materiałów wykorzystywanych w gabinecie.
PRZYGOTOWANIE
Przed podjęciem decyzji o tym, czy wykonamy stylizację, o którą prosi dana osoba, warto, żebyśmy, poza stanem samych paznokci, rozważyli jeszcze kilka innych aspektów. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę porę roku. Latem, gdy stopy są odkryte, stylizacje hybrydowe będą bezpieczne. Z kolei zimą, gdy nosimy zakryte obuwie, które często uciska paznokcie, lepiej zastanowić się, czy hybryda jest faktycznie konieczna, i zastąpić ją zwykłym lakierem. Przed wykonaniem stylizacji należy przeprowadzić wywiad, nawet jeśli w naszej ocenie paznokcie są zdrowe. Zapytajmy o to, czy osoba wcześniej nosiła już stylizację i czy miała jakieś problemy z paznokciami. Ważne jest też to, w jakim obuwiu najczęściej chodzi. Ciężkie, wzmocnione buty robocze mogą nadmiernie uciskać paznokcie stóp, sprawiając, że wykonanie hybrydy będzie nieść za sobą pewne ryzyko. Istotna jest także informacja o celu robienia stylizacji. Jeśli planowany jest wakacyjny wyjazd, w trakcie którego będzie sporo chodzenia, lepiej zaproponować zwykły lakier.
PODSUMOWANIE
Stylizacja paznokci, również hybrydowa, to naturalne rozwinięcie oferty gabinetu podologicznego. Z punktu widzenia kompleksowości usługi, podolog wydaje się najwłaściwszą osobą do wykonania tego typu stylizacji. Nie należy jednak zapominać o najważniejszej kwestii, jaką jest zdrowie paznokcia. Jeżeli doświadczenie specjalisty sugeruje, że wykonanie stylizacji może być ryzykowne, lepiej zaniechać jej, jednocześnie jasno i przystępnie rekomendując inne, optymalne rozwiązania.