
Paznokcie uszkodzone mechanicznie – studium przypadku
Deformacje paznokci są częstym problemem, z którym klienci zgłaszają się do gabinetów podologicznych. Nierzadko dotyka on osób uprawiających sport. Odpowiednio dobrana terapia pozwala zachować aktywność sportową, poprawiając jednocześnie wygląd zdeformowanych paznokci oraz stóp.
STUDIUM PRZYPADKU
Do gabinetu zgłosił się biegacz w wieku 40 lat z wyraźnie zdeformowanym paznokciem. Widać na nim wyraźne ślady uszkodzeń. Zgodnie z przeprowadzonym wywiadem mężczyzna od wielu lat aktywnie uprawia sport i w tym momencie problem jest głównie natury estetycznej.
WIZYTA 1.
4 października 2023
Paznokieć wygląda jak zmieniony chorobowo (fot. 1), jednak musimy pamiętać o tym, że zdeformowany paznokieć z reguły ma inny kolor niż paznokieć zdrowy. Wyraźnie widać (fot. 2), że paznokieć jest przesuszony i odklejony od łożyska. Paznokieć palucha to niejedyny problem. Na drugim palcu stopy również widać deformację. Stopy tego sportowca są nadwerężone w efekcie wyczynowego uprawiania sportu. Tego typu problemy dotyczą nie tylko biegaczy, ale i piłkarzy, narciarzy, a także wiele innych grup wyczynowych sportowców. Jednakże tego typu deformacje nie są domeną jedynie osób aktywnie uprawiających sport. Podobny wygląd może mieć paznokieć, który doświadczył całkowitego zerwania płytki paznokciowej lub należący do osoby, która na co dzień używa obuwia ochronnego.

Na zdjęciu widoczny jest jedynie kikut paznokcia, a opuszka jest wyraźnie przerośnięta. W tym przypadku, pierwszym krokiem było usunięcie wszystkich zmienionych i odklejonych fragmentów paznokcia. Trzeba pamiętać, że pominięcie tego kroku spowoduje, że terapia okaże się mniej skuteczna lub w ogóle nie przyniesie efektów. Efekty tego działania widać na zdjęciach nr 3 i nr 4. Usunięcie uszkodzonych fragmentów płytki odsłoniło krwiak. Jest to naturalny efekt regularnego uprawiania sportu i nieustannego traumatyzowania łożyska. Działania podjęte podczas pierwszej wizyty ograniczyły się do oczyszczenia zmienionego miejsca i do rozpoczęcia stosowania preparatów nawilżających i odżywiających. Z uwagi na fakt, że pozostały fragment paznokcia był bardzo krótki oraz przesuszony, nie był to odpowiedni moment na zastosowanie klamry.

WIZYTA 2.
13 listopada 2023
Paznokieć zaczął się regenerować i prawidłowo odrastać od macierzy. Na początku drugiej wizyty został on dokładnie doczyszczony. Wprowadzone zostały również tejpy, których rolą jest nadanie pożądanego kształtu opuszce palca. Pacjent otrzymał zalecenie wymiany ich raz na dobę.

WIZYTA 3.
3 stycznia 2024
Na zdjęciach wyraźnie widać, że paznokieć rośnie, przesuwa się. Widoczne jest również zmniejszenie się krwiaka i jego przesunięcie. Czy na tym etapie można zastosować klamrę? Tak, jednak ważny jest odpowiedni jej wybór. W przypadku osób regularnie uprawiających s port, najlepszym rozwiązaniem będzie klamra systemu UniBrace oparta na drucie 03, który jest najbardziej uniwersalny. Zdjęcie nr 9 ukazuje paznokieć po ponownym oczyszczeniu. Krwiak został doczyszczony, a paznokieć zaczyna odzyskiwać różowy kolor. Kondycja płytki wyraźnie się poprawiła.

WIZYTA 4.
25 marca 2024
Na pierwszych dwóch fotografiach widać, że klamra nieco się odkleiła. Ma to związek z tym, że w trakcie terapii mężczyzna nie zaprzestał treningów. Trzeba jednak pamiętać, że odpadnięcie klamry może zdarzyć się również osobom, które nie uprawiają sportu.

Po zdjęciu klamry i oczyszczeniu paznokcia (fot. 13, 14), wyraźnie widać, jaki postęp poczyniła terapia od pierwszej wizyty w gabinecie, która miała miejsce 4 października 2023 r.

EFEKTY TERAPII
Efekt terapii obrazują fotografie, pokazujące ten sam paznokieć w dniu rozpoczęcia leczenia i po kilku miesiącach jego trwania. Struktura płytki, jej jakość i kondycja poprawiły się diametralnie. Nie jest to oczywiście koniec terapii. Klient nadal pozostaje pod opieką podologiczną, ale większość najważniejszych zmian dokonała się już na tym etapie.
PODSUMOWANIE
Przypadek biegacza ze zdeformowanymi paznokciami pokazuje, że kompleksowa terapia podologiczna może przynieść znaczącą poprawę zarówno w zakresie estetyki, jak i funkcjonalności. Kluczowe kroki, takie jak oczyszczanie zmienionych fragmentów paznokci, zastosowanie nawilżających preparatów oraz wprowadzenie odpowiednio dobranej klamry, umożliwiły skuteczne wyeliminowanie problemów. Regularne wizyty i konsekwentne podejście do terapii przyniosły widoczne rezultaty już po kilku miesiącach leczenia. Mężczyzna może kontynuować swoją sportową pasję, jednocześnie ciesząc się zdrowymi i estetycznymi paznokciami. Ten przypadek podkreśla znaczenie specjalistycznej opieki podologicznej w eliminowaniu deformacji paznokci u osób aktywnych fizycznie.