
Paznokcie w gabinecie podologicznym – urazy mechaniczne i uszkodzenia
Urazy mechaniczne i uszkodzenia płytki paznokci dłoni są coraz bardziej powszechnymi zagadnieniami w gabinecie podologicznym. Zapewne przyczynia się do tego większa świadomość ludzi i wiedza, do kogo zwrócić się z problemem. Paznokieć jest martwą tkanką organizmu. Nie oddycha, nie jest ukrwiony ani unerwiony. Jakiekolwiek uszkodzenie paznokcia nie zregeneruje się samoczynnie. Czasami wystarczy jego odrost, odpowiednia pielęgnacja, często jednak potrzebna jest pomoc podologa.
STYLIZACJA PAZNOKCI
Sama stylizacja nie niszczy paznokci, jednak w wyniku nieprawidłowego usuwania lakieru, żelu czy też akrylu, może dojść do spiłowywania zbyt dużej ilość masy wraz z warstwą płytki paznokcia. Paznokieć jest mocno ścieńczany, a nakładanie na niego nowej stylizacji może doprowadzić do uszkodzenia łożyska. Płytka nie stanowi w tym momencie ochrony dla tkanki położonej pod nią. W efekcie łożysko ulega zrogowaceniu, co może wiązać się z onycholizą (odklejeniem się płytki od łożyska) i nieestetycznym wyglądem paznokci. Na szczęście jest to sytuacja do uratowania. Suche łożysko trzeba skutecznie pobudzić i odżywić, aby mogło znowu prowadzić po sobie paznokieć.

DŁUGOŚĆ MA ZNACZENIE
Długi paznokieć jest bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne. Uraz płytki paznokcia zdarza się najczęściej na skutek uderzenia, przygniecenia, przytrzaśnięcia czy zahaczenia. W wielu przypadkach jest on niegroźny i wystarczają domowe metody na poradzenie sobie z konsekwencjami nieprzyjemnego zdarzenia. Gdy uraz płytki jest poważniejszy, może dojść do wspomnianej wcześniej onycholizy. Ważne, aby nawet małe odklejenie oczyścić w gabinecie podologicznym. Taka pusta przestrzeń między paznokciem a łożyskiem jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii lub grzybów. Codziennie myjemy dłonie, więc w takiej „kieszonce” zbiera się wilgoć i może dojść do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. Niestety zdarzają się i takie sytuacje, w których dochodzi do znacznego naderwania paznokcia, głębokiego pęknięcia płytki, uszkodzenia macierzy lub odsłonięcia łożyska. W takich sytuacjach należy obowiązkowo odwiedzić podologa, który odpowiednio zajmie się pourazową tkanką, zabezpieczy ją i podpowie, jak dbać, by nie dopuścić do dalszych powikłań. Zaniedbanie z pozoru błahego problemu może spowodować zniekształcenie lub deformację płytki paznokcia, co w efekcie wpłynie na jej wygląd i funkcjonalność, a także w znacznym stopniu wydłuży czas zleconej terapii.
DOBÓR TERAPII
Działania podologa mają na celu odbudowanie zdrowej i estetycznej płytki paznokcia oraz kontrolowanie jej prawidłowego toru wzrostu. W przypadku paznokci po urazach mechanicznych usuwa się odstające i odklejone części płytki, które mogłyby przeszkadzać podczas codziennych czynności i pogłębić problem. Używane są do tego odpowiednie frezy i cęgi. Następnie nakłada się preparaty, które hamują rozwój bakterii i grzybów, przy jednoczesnym działaniu przeciwzapalnym. Jeżeli przy urazie doszło do oderwania paznokcia od łożyska, konieczna jest dokładna dezynfekcja powstałej rany oraz założenie odpowiednio dobranego opatrunku. W niektórych przypadkach można zastosować rekonstrukcję płytki paznokcia poprzez nałożenie odpowiedniej masy do tego przeznaczonej (najczęściej akrylowej).
PODSUMOWANIE
Uszkodzenia paznokci dłoni wymagają regularnych wizyt u podologa. Specjalista może kontrolować zmiany w obrębie płytki i łożyska oraz oceniać efekty terapii. Edukacja i rozmowa podczas wizyty, wsparte pielęgnacją domową są kluczowe. Systematyczność w dbaniu o odpowiednią higienę (dezynfekcję, opatrunki i używanie zaleconych preparatów) jest niezbędna do osiągnięcia zadowalających rezultatów.