Podologia estetyczna

Gabinet podologiczny to miejsce, w którym nie tylko leczy się różnego rodzaju problemy natury w obrębie stóp i paznokci. Ze względu na obszerną wiedzę z zakresu biofizyki i biologii palców stóp i rąk, podolog ma kwalifikacje, by nie tylko dbać o ich zdrowie, ale i o piękny wygląd. Warto uzupełnić ofertę gabinetu podologicznego o usługi związane ze stylizacją paznokci i uświadamiać swoim klientom, że są w rękach specjalisty, który zadba o nich kompleksowo.

Niewłaściwie wykonany manicure i pedicure może prowadzić do wielu niekorzystnych dla zdrowia zmian w obrębie płytki paznokciowej, a nawet palców. Błędy popełnione w gabinecie kosmetycznym polegają często na nałożeniu stylizacji na płytkę ze zmianami chorobowymi, nierzadko w celu ukrycia ich. Bywa, że personel nie jest przeszkolony w rozpoznawaniu chorób paznokci ani problemów prowadzących do niedoskonałości, przez co nie jest on w stanie udzielić odpowiedniej porady swoim klientom. Tymczasem każdy podolog ma świadomość, że niektóre zmiany w obrębie płytki paznokciowej są sygnałem, że coś niepokojącego dzieje się w organizmie i wie, że może być to przeciwwskazanie do wykonania stylizacji. Specjaliści potrafią także doradzić odpowiedni sposób dbania o paznokcie po zabiegu manicure i pedicure.

NAJCZĘSTSZE PROBLEMY

Problemów związanych z płytką paznokciową jest dużo, a wiele z nich ma swoje podłoże w braku odpowiedniej profilaktyki. Wynika to prawdopodobnie z niewielkiej świadomości, ponieważ wciąż panuje przekonanie, że o paznokcie, które zdobi stylizacja, nie trzeba już dbać.

Onycholiza

Jedną z najczęściej obserwowanych zmian w obrębie paznokci ze stylizacją hybrydową jest onycholiza, czyli stan, w którym płytka odwarstwia się od łożyska. Jednak należy przyznać, że nie jest to jedyna przyczyna jej powstawania. Źródłem onycholizy mogą być również urazy mechaniczne, powstałe na skutek niewłaściwej pielęgnacji paznokci, np. podczas czyszczenia ich przedmiotami do tego nieprzeznaczonymi. Niezauważona onycholiza, ukryta pod lakierem lub inną formą stylizacji może doprowadzić do zakażenia tzw. zieloną bakterią, czyli pałeczką ropy błękitnej. A to już poważny problem medyczny, którego nie da się wyleczyć domowymi sposobami. Pałeczka ropy błękitnej szczególnie często pojawia się u osób z obniżoną odpornością, które dodatkowo zapewnią jej idealne warunki do rozwoju, czyli wilgoć, ciemność i temperaturę ok. 37 stopni Celsjusza – takie warunki panują właśnie pod płytką paznokciową ozdobioną stylizacją. Symptomem, że doszło do zakażenia tą bakterią, jest plama o zabarwieniu niebieskim lub zielonym i nieprzyjemny zapach

Pofałdowanie paznokcia

Innym sygnałem, wskazującym na pojawienie się problemu, jest pofałdowanie paznokcia. Stan ten może być spowodowany różnymi czynnikami – od noszenia zbyt ciasnych butów, przez urazy mechaniczne, po nieumiejętne skracanie płytki paznokcia. Może to być również znak tego, że w organizmie brakuje witamin i należy wykonać podstawowe badania z krwi, a następnie skonsultować wyniki ze swoim lekarzem prowadzącym.

Soleonychia

Kolejnym problemem, z którym borykają się klienci gabinetów podologicznych, jest soleonychia, czyli pionowe bruzdy lub pęknięcia pojawiające się na powierzchni paznokcia. W zaawansowanym stadium wzór na takim paznokciu zaczyna przypominać jodełkę. Tego typu bruzdy zlokalizowane są najczęściej w obrębie kciuka i są spowodowane jego „skubaniem”, co jest zwiastunem tego, że może to być problem na tle nerwowym. Jedyną formą terapii i drogą do przywrócenia zdrowego wyglądu płytki paznokciowej w tym przypadku jest zmiana sposobu rozładowywania napięcia emocjonalnego.

Zaczerwienienia w obrębie wału okołopaznokciowego

Ważnym wskaźnikiem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego, jest pojawienie się zaczerwienienia w obrębie wału okołopaznokciowego. Może to oznaczać początek stanu zapalnego lub być sygnałem, że paznokieć zaczyna wrastać. Początkowo jest to tylko lekki dyskomfort, odczuwany podczas podstawowych czynności, takich jak chodzenie lub zakładanie obuwia, ale należy pamiętać, że to właśnie jest najlepszy moment na wizytę u podologa, gdyż szybka reakcja pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych powikłań.

POSZUKAJ U ŹRÓDŁA

Warto wiedzieć, że to, jak paznokieć wygląda na zewnątrz, jest zdeterminowane tym, co dzieje się pod nim. Zdrowa i odżywiona macierz to piękny i estetyczny paznokieć. Dlatego w przypadku wystąpienia onycholizy, łamliwości, kruchości, bruzd, zaczerwienienia wałów okołopaznokciowych, łuszczenia się skóry wokół paznokci lub powstania różnego rodzaju pęcherzyków – wskazana będzie wizyta u specjalisty podologa, który pomoże określić źródło problemu. Należy także pamiętać, że wszelkiego rodzaju preparaty odżywiające płytkę paznokcia, reklamowane jako niezawodne sposoby na piękne paznokcie, są najczęściej tylko kampanią marketingową. Nie mają one bowiem wpływu na sedno, czyli stan odżywienia i zdrowie macierzy. Idealną sytuacją, by w porę zaradzić wielu problemom, jest traktowanie wizyty u podologa jako czegoś oczywistego – tak jak regularne wizyty u kosmetyczki.