Jakie są konsekwencje noszenia niedopasowanego obuwia?

Dodano:

 Za małe, za duże, za ciasne, a może niedopasowane do wykonywanych czynności i panujących warunków? Obuwie, bo to o nim mowa, w każdym z tych przypadków jest przyczyną dyskomfortu podczas chodzenia. Brak wygody to często jednak niejedyny problem. Źle dopasowane buty mogą stać się powodem poważnych problemów zdrowotnych. Co ciekawe, nie zawsze są one związane wyłącznie ze stopami. Lista takich dolegliwości jest naprawdę długa. Jakie konsekwencje mogą być wynikiem regularnego noszenia nieodpowiednio dobranego obuwia?

 

Skutki noszenia źle dobranych butów

Konsekwencje noszenia źle dobranego obuwia można podzielić na dwie kategorie. Pierwsze skutkują chwilowym dyskomfortem, z kolei drugie niekiedy stają się przyczyną długotrwałych problemów ze zdrowiem. W obu przypadkach ci, którzy noszą buty w nieodpowiednim rozmiarze, narażają się na ból i powstawanie nieestetycznych zmian chorobowych. Powodem krótkotrwałego dyskomfortu są m.in. otarcia skóry, odciski i modzele. Te uciążliwe zmiany powstają w efekcie noszenia zarówno zbyt ciasnych, jak i zbyt dużych butów. Znacząco obniżają komfort życia i utrudniają chodzenie, ale można się ich dość szybko pozbyć.

obtarcie stóp

Odciski i otarcia goją się samoistnie wraz z upływem czasu. Szybciej da się je jednak wyeliminować w gabinecie podologicznym. Usuwanie odcisków, modzeli i zrogowaceń we Wrocławiu oferuje np. Centrum Podologiczne Podoland. O wiele trudniej pozbyć się za to skutków noszenia źle dobranego obuwia, zaliczanych do drugiej kategorii, czyli długotrwałych konsekwencji, które często pojawiają się dopiero po latach. Do takich zalicza się np. deformacje stóp, a wśród nich m.in. halluksy, czyli zwyrodnienia w obrębie dużego palca stopy.

Oprócz tego osoby, które noszą nieodpowiednie obuwie, narażone są też na przeciążenia stawów, a nawet ich zwyrodnienia. W tym przypadku mowa nie tylko o stawach skokowych, ale i również kolanowych czy biodrowych. Bezpośrednią przyczyną wystąpienia takich zwyrodnień staje się przede wszystkim nierównomiernie rozkładany na stopach ciężar ciała. Noszenie zbyt ciasnego obuwia niekiedy prowadzi też do zaburzeń przepływu krwi, czego konsekwencją mogą być m.in. problemy z żyłami.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password