Tamponada – co to jest?

Dodano:

Nie należy lekceważyć pierwszych objawów wrastającego paznokcia, takich jak dyskomfort podczas chodzenia, ból palca, opuchlizna czy widoczne gołym okiem zmiany chorobowe. Zaniedbanie tej kwestii może w krótkim czasie doprowadzić do poważniejszych konsekwencji. Jeśli jesteś w grupie osób, które zmagają się z bólem i chcą pozbyć się tego problemu, powinieneś poznać sposoby robienia tamponady. Co to za zabieg, jak wygląda i kto go przeprowadza?

Gdy jeszcze nie jest za późno

Zabieg na paznokieć 2Z wrastającym paznokciem mamy do czynienia, gdy płytka zaczyna wbijać się w skórę palca stopy. Pozostawienie tego problemu może przyczynić się do rozwoju stanu zapalnego, a w późniejszym czasie nawet infekcji bakteryjnej. Przyczyn jest wiele, ale do najczęściej występujących zalicza się noszenie ciasnego obuwia, niewłaściwe (czyli zbyt krótkie) przycinanie płytki, nadwagę czy nieleczone choroby paznokci w tym grzybicę.

Ból podczas chodzenia powinien być sygnałem do tego, aby zdecydować się na wykonanie zabiegu. Tamponada paznokcia to czynność zalecana w początkowej fazie schorzenia, gdy tkanki miękkie są opuchnięte i zaczerwienione, ale płytka nie zdążyła wrosnąć głęboko w skórę. Celem zabiegu jest powstrzymanie tego procesu, a jednocześnie złagodzenie bólu. Zabieg wykonuje się w gabinecie podologicznym lub samodzielnie w warunkach domowych. W trakcie wizyty w gabinecie podolog może nauczyć pacjenta samodzielnej aplikacji tamponady.

Jak wygląda zabieg?

Tamponadę stosuje się, aby zapobiec wrastaniu paznokcia w skórę. Zabieg przeprowadzany jest w momencie, gdy płytka nadaje się jeszcze do wyprowadzenia z tanki miękkiej bez ingerencji chirurgicznej. Podolog aplikuje pacjentowi tamponadę, czyli niewielki opatrunek z gąbki nasączony płynem dezynfekującym. Wprowadza go z jednej lub z dwóch stron płytki, separując ją od skóry. Kierunek wzrostu płytki zostaje w ten sposób zmieniony, a ból przestaje być tak uciążliwy.

Tamponada ułatwia podjęcie dalszych kroków ku korekcie wrastającego paznokcia. Z reguł nie jest to konieczne, o ile pacjent w porę zareagował i skonsultował się z podologiem. Jednak w przypadku gdy płytka za mocno wrośnie w tkankę miękką, podolog zamiast tamponady zaproponuje założenie specjalnej klamry lub wykonanie rekonstrukcji.

 

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password