Wykorzystanie kompozytu stomatologicznego w prowadzeniu terapii podologicznych

W ostatnich latach podologia zyskała na znaczeniu, a liczba osób zgłaszających się z problemem wrastających paznokci systematycznie rośnie. Jednym z innowacyjnych rozwiązań, które zyskuje coraz większą popularność w podologii, jest wykorzystanie kompozytów stomatologicznych. Wstawki kompozytowe znajdują zastosowanie w terapiach podologicznych, oferując nowe możliwości korekcji wrastających paznokci.

JAK DZIAŁA KOMPOZYT?

Kompozyt stomatologiczny to plastyczny materiał składający się z niewielkich cząstek szkła, które rozprowadza się w spoiwie żywicznym. Ten światłoutwardzalny produkt najczęściej sprzedawany jest w formie strzykawki, dzięki której użycie substancji przez specjalistę staje się bardzo wygodne. Po wypełnieniu materiałem specjalnej silikonowej formy naświetla się go lampą polimeryzacyjną, co powoduje, że kompozyt się utwardza. Dlaczego kompozyt stomatologiczny? Ponieważ cechują go wyjątkowe właściwości mechaniczne. To mieszanka kilku składników, które razem tworzą materiał odporny na uszkodzenia i łatwy do modelowania. Dzięki temu w prosty i szybki sposób można stworzyć element ułatwiający specjaliście terapię korekty wrastających paznokci.

WSTAWKI KOMPOZYTOWE

Wstawki kompozytowe są stosunkowo nową technologią na rynku podologicznym. Ich wykorzystanie w podologii dopiero zyskuje popularność, ale już teraz przynosi znakomite efekty. Z potrzeby rynku, została stworzona specjalna silikonowa forma – PodoRepair, z trzema różnymi kształtami wstawek. Specjalista ma do wykorzystania prostokąt, trapez oraz trójkąt. Wszystko zależy od ubytku paznokcia, jaki chcemy uzupełnić. Dzięki temu stworzenie wstawki jest wręcz banalnie proste.

STUDIUM PRZYPADKU

Wykorzystanie wstawki kompozytowej łączonej z klamrą ortonyksyjną

WIZYTA 1

Do gabinetu zgłosił się nastolatek z wrastającym paznokciem. Przyczyną stanu zapalnego było zbyt mocne wycięcie płytki paznokciowej. Spowodowało to powstanie drażniącego elementu, który wbijał się w skórę i wywoływał dyskomfort. Pierwsza wizyta polegała na podcięciu wrastającego elementu paznokcia, co przyniosło natychmiastowo ulgę. Kolejna wizyta zaplanowana została na „za tydzień”.

WIZYTA 2

Podczas drugiej wizyty na paznokieć nastolatka została założona klamra UniBrace (drut 03), w celu uniesienia krawędzi bocznej płytki paznokcia. Następnie w wał paznokciowy włożono tamponadę, która odseparowuje paznokieć od powstałej rany. Aby utrzymała się w wale przez dłuższy czas, pokryto ją światłoutwardzalnym (niebieskim) kompozytem (I-DAM). Termin kolejnej wizyty umówiono na „za 3 tygodnie”.

WIZYTA 3

Po upływie trzech tygodni nastolatek pojawił się w gabinecie. Na zdjęciu można zobaczyć bardzo dobrze odseparowany wał paznokciowy od płytki oraz lateralną krawędź paznokcia. Tamponada zrobiła przestrzeń, dlatego ułatwi to kolejny krok, czyli aplikację wstawki kompozytowej.

Wstawka kompozytowa powstała w silikonowej formie o kształcie trójkąta. Pozwala on na idealne dopasowanie do trójkątnego ubytku płytki paznokcia. Nie trzeba tutaj tracić czasu na długie piłowanie do odpowiedniego kształtu. Podłożona i dopasowana wstawka została przymocowana do paznokcia za pomocą tego samego materiału, z którego jest wykonana, czyli kompozytu stomatologicznego.

Przygotowanie płytki paznokciowej do wstawki powinno być identyczne jak w przypadku klamry ortonyksyjnej UniBrace:
• zmatowienie powierzchni paznokcia,
• wytrawienie płytki primerem kwasowym,
• aplikacja bondu,
• utwardzenie lampą polimeryzacyjną.

Zaaplikowaną wstawkę należy opiłować i skrócić frezem do tego przeznaczonym. Jest to istotne, ponieważ nadbudowany i zbyt długi paznokieć może w pełnym obuwiu stworzyć dźwignię i złamać się lub pokruszyć. Na koniec założona została tamponada, w celu ochrony skóry w wale paznokciowym. Mężczyzna otrzymał pilniczek, żeby w warunkach domowych samodzielnie skracać paznokieć. Pod żadnym pozorem nie można tego zrobić cęgami, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia wstawki. Kolejna wizyta „za 3 tygodnie”.

WIZYTA 4

Systematyczne skracanie i regeneracja z wykorzystaniem serum zawierającego kolagen, sok z meksykańskiego aloesu, biotynę oraz olejek z drzewa herbacianego sprawiły, że ból towarzyszący mężczyźnie podczas wrastania paznokcia ustąpił. Teraz paznokieć będzie prowadzony do pełnego odrostu, tak by można było usunąć wstawkę oraz klamry.

Wprowadzenie kompozytów stomatologicznych do podologii, to krok w kierunku nowoczesnych i bardziej skutecznych metod leczenia. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, wstawki kompozytowe mogą znacznie przyspieszyć terapię i przynieść ulgę w bólu. Choć jest to nowość na rynku, już teraz widać, że potencjał tej technologii jest ogromny.