Jednym z częstych problemów ze stopami są pękające pięty. Skóra na piętach jest dość twarda i zrogowaciała, dlatego też niewłaściwa pielęgnacja może powodować, że na piętach pojawiają się pęknięcia, które są nie tylko nieestetyczne, lecz także mogą spowodować pojawienie się stanu zapalnego.

Problem nie tylko estetyczny

Pękające pięty są dużym problemem, ponieważ pękanie skóry może utrudniać chodzenie i powodować ciągły ból. Ponadto rany występujące na skórze pięt mogą być miejscem wnikania bakterii chorobotwórczych, na skutek czego dojdzie do pojawienia się obrzęku, stanów zapalnych, a także pojawienia się krwi czy ropnej wydzieliny.

Przyczyny pękających pięt

Przyczyn pękających pięt może być wiele. Jedną z nich jest brak prawidłowej higieny stóp lub źle przeprowadzony pedicure kosmetyczny. W obu sytuacjach warto poradzić się podologa, który przekaże wskazówki, dotyczące właściwej pielęgnacji stóp lub zaproponuje przeprowadzenie pedicure leczniczego w gabinecie podologicznym. Przyczyną pękających pięt może być także nadwaga, niewłaściwe obuwie, zbyt mała ilość witaminy A w diecie czy przyjmowanie leków na rozrzedzenie krwi. Bywa, że pękające pięty są wynikiem skłonności genetycznych.

Problem pękających pięt można jednak rozwiązać w gabinecie podologicznym. Podolog oceni kondycję stóp pacjenta, zbierze wywiad, a także zaproponuje metodę leczenia pękających paznokci. Zwykle opiera się ona na usunięciu nadmiaru zrogowaciałej skóry i zamknięciu porów tkanki skórnej. Podolog przekaże także wskazówki, jak pielęgnować pękające pięty.

 

Zobacz gdzie jest gabinet