Usuwanie modzeli

Usuwanie modzeli na stopach w gabinecie podologicznym odbywa się poprzez mechaniczne ścinanie zrogowaciałych zmian na skórze. W przypadku tej zmiany pogrubiony naskórek nie daje zazwyczaj dolegliwości bólowych, lecz wygląda nieestetycznie. Usuwanie modzeli u podologa ma na celu, podobnie jak w przypadku zabiegu usuwania odcisków, pozbycie się zrogowaciałej warstwy, powstałej w obrębie stóp. W naszym Centrum we Wrocławiu zabieg przeprowadzany jest przy użyciu sterylnych narzędzi. Ma na celu pozbycie się defektu i uzyskanie gładkiej skóry na stopach.

Jak wyglądają modzele?

Modzele to zrogowaciałe powierzchnie na skórze, które mają zazwyczaj owalny kształt. Skóra w miejscu powstania modzeli ma zabarwienie żółte lub żółtobrunatne. Modzel jest raczej płaski i nie posiada czopa rogowego. Jest to zmiana bardziej powierzchowna niż odcisk, ponieważ modzel znajduje się w obrębie warstwy rogowej naskórka. Modzele tworzą się w miejscach narażonych na długotrwały ucisk lub otarcie. Zgrubienia te zazwyczaj nie wywołują bolesności. W obrębie stóp występują najczęściej na podeszwach, a także na brzegach palców. Przerost naskórka w formie modzela jest reakcją obronną skóry narażonej na długotrwały nacisk mechaniczny. Odciążenie stóp na skutek zmiany obuwia, nieprawidłowych nawyków czy zastosowania specjalnych wkładek do butów często prowadzi do wyeliminowania problemu, w wielu przypadkach jednak szybkim sposobem na pozbycie się nieestetycznej zmiany jest jej mechaniczne usunięcie w gabinecie podologicznym.

JAKIE SĄ PRZYCZYNY POWSTAWANIA MODZELI?

Powodem powstawania modzeli są często różnego rodzaju deformacje stóp, a także przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych. Częstą przyczyną powstawania modzeli jest również noszenie niewygodnego obuwia, powodującego uciski i tarcia w obrębie stóp zarówno podczas codziennego chodzenia, jak i podczas wytężonego wysiłku fizycznego. Wśród innych czynników, sprzyjających tworzeniu się zgrubień na stopach w postaci modzeli można wymienić rozmaite choroby, np.:

  • miażdżyca,
  • choroby kręgosłupa,
  • zwyrodnienia stawów,
  • nadwaga,
  • cukrzyca,
  • choroby tarczycy

Podolog w naszym Centrum we Wrocławiu przeanalizuje w każdym indywidualnym przypadku możliwe przyczyny powstawania modzeli na stopach, a także zaproponuje sposób postępowania, mający na celu ich wyeliminowanie oraz przekaże pacjentowi informacje na temat zalecanej pielęgnacji skóry stóp.


Jakie są sposoby zapobiegania powstawaniu modzeli na stopach?

Podstawowym sposobem zapobiegania powstawaniu modzeli na stopach jest noszenie wygodnego, dobrze dopasowanego obuwia. Podeszwa butów nie powinna być ani zbyt twarda, ani zbyt miękka. Ważny jest również dobór odpowiedniego rozmiaru butów. Systematyczna pielęgnacja skóry stóp za pomocą kremów zmiękczających naskórek to również środek zapobiegawczy, który chroni skórę przed powstawaniem nieestetycznych zgrubień. W przypadku deformacji stóp problem z nierównomiernym rozkładem ciężaru ciała można rozwiązać, stosując specjalne wkładki ortopedyczne oraz innego typu odciążenia, które zapobiegają punktowym uciskom w okolicy stóp. Jeżeli modzele są następstwem współistniejących dolegliwości chorobowych, podjęcie leczenia u specjalisty może wpłynąć na złagodzenie dolegliwości skórnych w postaci zgrubień na stopach.

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password