Usuwanie odcisków

Usuwanie odcisków na stopach to zabieg, który ma na celu wyeliminowanie nadmiernie zrogowaciałego naskórka, wywołującego ucisk na obecne w skórze zakończenia nerwowe. Odciski są przyczyną bolesności, dlatego interwencja podologa w przypadku ich występowania bywa konieczna. Do usuwania niektórych zmian stosuje się środki keratolityczne, lecz w przypadku uporczywych odcisków podolog mechanicznie ścina zrogowacenie wraz z towarzyszącym mu czopem rogowym. Używanie wygodnego obuwia, a także systematyczna pielęgnacja skóry na stopach, polegająca na stosowaniu kremów zmiękczających naskórek to ważne czynniki, które pozwalają zachować stopy w dobrej kondycji. Podolog udziela informacji i wskazówek klientom, odwiedzającym nasz gabinet we Wrocławiu, w zakresie sposobów postępowania, które mają na celu zapobieganie powstawaniu odcisków na stopach.

Czym są odciski?

Odciski, to reakcja skórna, która objawia się przerośniętą miejscowo warstwą rogową naskórka. Odciski mają wypukły kształt i żółtawe zabarwienie. Zrogowaceniu naskórka w obrębie odcisku towarzyszy wrastanie czopa rogowego w warstwy skóry. Odciski umiejscowione na stopach są zazwyczaj przyczyną dużej bolesności, zwłaszcza podczas nacisku na miejsca, w których się utworzyły. Do ich powstania dochodzi na skutek noszenia niewygodnego obuwia, wywołującego długotrwałe uciski lub otarcia. Nieprawidłowa budowa stóp i związany z tym problem z dopasowaniem butów to czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się odcisków w obrębie kończyn dolnych. Następstwem noszenia źle dobranego obuwia jest nierównomierny rozkład ciężaru ciała, w którego efekcie dochodzi do punktowego nacisku. Powstawanie odcisków może być również związane z nadmiernym wysiłkiem podczas pracy fizycznej lub treningu sportowego, jeśli aktywności tej towarzyszył ucisk w obrębie stóp. Nasz wykwalifikowany podolog pomoże znaleźć przyczynę pojawienia się zmian, a także zaproponuje dalszy sposób postępowania, mający na celu ich wyeliminowanie.

ODCISKI TOWARZYSZĄCE CHOROBOM

Niekiedy tendencja do powstawania odcisków wynika z dolegliwości chorobowych. Podolog na podstawie wywiadu z pacjentem ustala ewentualne przyczyny ich powstawania nagniotków. Niektóre choroby sprzyjają tworzeniu się odcisków, o czym specjalista informuje pacjenta podczas wizyty. Wśród najczęstszych dolegliwości i chorób, którym może towarzyszyć problem z odciskami na stopach, są m.in.:.

  • niedokrwienie kończyn dolnych,
  • miażdżyca,
  • choroby kręgosłupa,
  • zwyrodnienia stawów,
  • deformacje stóp,
  • nadwaga,
  • cukrzyca,
  • choroby tarczycy,
  • zaburzenia hormonalne.
W przypadku występowania chorób i dolegliwości, ważne jest równoczesne specjalistyczne leczenie tych schorzeń w celu zminimalizowania ryzyka nawrotów odcisków.

Postępowanie po zabiegu usunięcia odcisku

Zabieg usunięcia odcisku w gabinecie podologicznym przeprowadzany jest w sterylnych warunkach i kończy się założeniem na stopę opatrunku. Nie mniej ważne jest przestrzeganie higieny przez pacjenta po wykonanym zabiegu. Podolog przekazuje pacjentowi, u którego usunięto odcisk, szczegółowe zalecenia dotyczące pielęgnacji stóp w warunkach domowych. W przypadku dodatkowych pytań dotyczących odcisków nasi specjaliści udzielają wyczerpujących informacji.

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password