Czy grzybicą paznokci można zarazić się na basenie?
- Szczegóły
Potocznie uważa się, że grzybicą można łatwo zarazić się na basenie, w saunie i ośrodkach sportowych. To tylko częściowo prawda. W poniższym wpisie wyjaśniamy, w jakich konkretnie sytuacjach rzeczywiście można się zarazić grzybicą i kiedy najlepiej zrezygnować z wizyty na basenie.
Wszystkie grzyby rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku. Ośrodki sportu są więc dobrym miejscem dla ich rozmnażania, szczególnie jeśli nie przestrzega się w nich rygorystycznych zasad higieny. Dlatego zawsze wybieraj sprawdzone ośrodki. Takie miejsca jednak nawet jeśli lśnią czystością, odwiedzane są przez setki osób każdego dnia. Dlatego trzeba w nich stosować sprawdzone zasady.
Jak uchronić się przed grzybicą paznokci?
Szczególnie narażone na zakażenie grzybami są osoby z urazami stóp takimi jak wrastające paznokcie, otarcia czy drobne ranki. Stanowią one wrota ułatwiające wtargnięcie drobnoustrojom do wewnątrz skóry. W takich wypadkach najlepiej jak najszybciej udać się do podologa i unikać wizyt na basenie aż to momentu wyleczenia wszystkich chorób stóp. Ważną zasadą jest właściwa higiena stóp i dokładne wycieranie ich do sucha. Pomocne może być także używanie specjalnego środka przeciwgrzybiczego. Warto go zapakować do bagażu, jaki zabierasz na basen, razem z mydłem lub żelem i ręcznikiem. Nie zapominaj również o klapkach. Nigdy nie chodź boso po podłodze w ośrodkach sportowych. Osoby, które korzystają z basenu, powinny ponadto przestrzegać kilku zasad:
• obcinania paznokci na krótko;
• ostrożności przy obcinaniu (tak, by nie skaleczyć skóry);
• częstego prania ręczników w wysokiej temperaturze;
• niekorzystania z cudzych przyborów higienicznych (nożyczek, ręczników, klapek).
Ważne jest, by zasady higieny stosować nie tylko na terenie basenu, ale także na co dzień. Dodatkowo zalecane jest noszenie bawełnianych, przewiewnych skarpetek z jonami srebra i wygodnych, dobrej jakości butów. Jeśli grzybica paznokci jednak się pojawi, należy zaniechać korzystania z basenu do czasu całkowitego wyleczenia.