Czy grzybicą paznokci można zarazić się na basenie?

Dodano:

Potocznie uważa się, że grzybicą można łatwo zarazić się na basenie, w saunie i ośrodkach sportowych. To tylko częściowo prawda. W poniższym wpisie wyjaśniamy, w jakich konkretnie sytuacjach rzeczywiście można się zarazić grzybicą i kiedy najlepiej zrezygnować z wizyty na basenie. 

Wszystkie grzyby rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku. Ośrodki sportu są więc dobrym miejscem dla ich rozmnażania, szczególnie jeśli nie przestrzega się w nich rygorystycznych zasad higieny. Dlatego zawsze wybieraj sprawdzone ośrodki. Takie miejsca jednak nawet jeśli lśnią czystością, odwiedzane są przez setki osób każdego dnia. Dlatego trzeba w nich stosować sprawdzone zasady.  

 

Jak uchronić się przed grzybicą paznokci? 

stopy basen

Szczególnie narażone na zakażenie grzybami są osoby z urazami stóp takimi jak wrastające paznokcie, otarcia czy drobne ranki. Stanowią one wrota ułatwiające wtargnięcie drobnoustrojom do wewnątrz skóry. W takich wypadkach najlepiej jak najszybciej udać się do podologa i unikać wizyt na basenie aż to momentu wyleczenia wszystkich chorób stóp. Ważną zasadą jest właściwa higiena stóp i dokładne wycieranie ich do sucha. Pomocne może być także używanie specjalnego środka przeciwgrzybiczego. Warto go zapakować do bagażu, jaki zabierasz na basen, razem z mydłem lub żelem i ręcznikiem. Nie zapominaj również o klapkach. Nigdy nie chodź boso po podłodze w ośrodkach sportowych. Osoby, które korzystają z basenu, powinny ponadto przestrzegać kilku zasad: 
    • obcinania paznokci na krótko; 
    • ostrożności przy obcinaniu (tak, by nie skaleczyć skóry); 
    • częstego prania ręczników w wysokiej temperaturze; 
    • niekorzystania z cudzych przyborów higienicznych (nożyczek, ręczników, klapek). 

Ważne jest, by zasady higieny stosować nie tylko na terenie basenu, ale także na co dzień. Dodatkowo zalecane jest noszenie bawełnianych, przewiewnych skarpetek z jonami srebra i wygodnych, dobrej jakości butów. Jeśli grzybica paznokci jednak się pojawi, należy zaniechać korzystania z basenu do czasu całkowitego wyleczenia. 

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password