Jak pozbyć się krwiaka pod paznokciem?

Dodano:

Krwiak pod paznokciem, choć często jest wynikiem niewielkiego urazu, może powodować dyskomfort i ból. Jest to zazwyczaj efekt uderzenia lub zgniecenia, co prowadzi do gromadzenia się krwi pod paznokciem. Przy właściwej opiece, krwiak taki może zostać bezpiecznie i skutecznie usunięty, minimalizując ryzyko infekcji i przyspieszając proces gojenia. W tym artykule przedstawimy sprawdzone metody na pozbycie się krwiaka pod paznokciem, z uwzględnieniem zarówno domowych sposobów, jak i profesjonalnej pomocy medycznej.

boli paznokieć

Domowe sposoby na krwiak pod paznokciem

W przypadku niewielkiego krwiaka pod paznokciem, można spróbować pozbyć się go samodzielnie w domu. Jednym ze sprawdzonych sposobów jest stosowanie zimnych okładów. Chłodzenie miejsca dotkniętego krwiakiem przyczynia się do zmniejszenia bólu oraz obrzęku, a także minimalizuje ryzyko powstania infekcji. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować lodu bezpośrednio na skórę – warto owinąć go w czystą ściereczkę lub ręcznik. Okład można przykładać przez około 15 minut kilka razy dziennie.

Innym domowym sposobem na pozbycie się krwiaka jest aplikowanie maści zawierających heparynę. Preparaty te działają przeciwzapalnie oraz przyspieszają resorpcję krwiaka. Warto jednak pamiętać, że stosowanie takich maści jest wskazane jedynie w przypadku krwiaków powstałych na skutek urazu mechanicznego, a nie w wyniku infekcji czy grzybicy paznokci.

Konsultacja z podologiem – profesjonalne podejście do problemu

Jeśli domowe metody nie przynoszą oczekiwanych efektów lub krwiak pod paznokciem jest duży i bolesny, warto udać się do specjalisty, takiego jak podolog we Wrocławiu. Podolog to osoba posiadająca szeroką wiedzę i doświadczenie w diagnozowaniu oraz leczeniu różnych schorzeń stóp, w tym także krwiaków pod paznokciem.

Podczas wizyty u podologa pacjent może liczyć na dokładne zbadanie dotkniętego obszaru oraz precyzyjną diagnozę. Specjalista może zdecydować się na wykonanie zabiegu drenażu krwiaka, polegającego na delikatnym nakłuciu paznokcia w celu uwolnienia nagromadzonej krwi. Zabieg ten jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest praktycznie bezbolesny. Warto jednak pamiętać, że decyzję o konieczności wykonania drenażu podejmuje wyłącznie specjalista po dokładnym zbadaniu stanu paznokcia.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password