Pofalowana płytka paznokcia – jakie są przyczyny

Dodano:

Defekt jedynie estetyczny wynikający z nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu kosmetycznego? Czy może poważniejsza zmiana związana z konkretnym schorzeniem? Pofalowana płytka paznokcia charakteryzuje się nie tylko nierówną powierzchnią, ale także zmianą barwy na brązową lub żółtawą. Objawy te powinny skłonić do zdiagnozowania, czy w organizmie nie rozwija się konkretna choroba.

Bruzdy na paznokciach – skąd się biorą?

Kobiece stopy 4Zdrowe paznokcie mają gładką, lekko różową płytkę i pozbawione są zarówno przebarwień, jak i bruzd. W przypadku zauważenia jakichkolwiek innych cech możemy przypuszczać, że doszło do poważniejszej zmiany w ich strukturze. jest to zjawisko dość często i może wynikać albo z cech wrodzonych, ale w związku z oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Częste trzymanie dłoni lub stóp w wodzie, korzystanie z detergentów bez odpowiedniej ochrony rąk, a także korzystanie z zabiegów kosmetycznych mogą zaburzyć prawidłową budowę płytki i doprowadzić do jej pofalowania.

Bruzdy na płytce mogą mieć różną formę: podczas próby określenia ich wyglądu określa się je jako podłużne linie, paski, prążki lub fałdy. Nierzadko takim zmianom towarzyszą również przebarwienia.

Pofalowana płytka paznokcia – przyczyny

Pojawienie się fałd na paznokciach może być objawem konkretnej choroby. U pacjentów, u których zdiagnozowano łysienie plackowate, łuszczycę lub skrzydlik .Bywa również, że osoby starsze miewają problemy z właściwą budową płytki, co wynika z niedoborów minerałów (wapnia, cynku i magnezu). Niedożywienie, choroba wieńcowa czy cukrzyca to kolejne schorzenia, którym mogą towarzyszyć podobne zmiany.

Bruzdy te miewają również podłoże grzybicze. Atakujące grzyby doprowadzają do jej zgrubienia oraz powstawania podłużnych bruzd. Symptomom tym towarzyszy również zmiana barwy z jasnoróżowej na żółtawą, brunatną, a nawet zielonkawą.

Zauważenie takich zmian powinno skłonić do wizyty u podologa. W ten sposób możliwe będzie postawienie właściwej diagnozy oraz podjęcie skutecznego działania.

 

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password